O našich začiatkoch

04.03.2015 02:26
Prvý kontakt so zvieratkami

Od mala som veľkým milovníkom zvieratiek. Chovať som začala už v štyroch po tom, ako som objavila plagát s pozvánkou na výstavu mačiek v Nitre. Našli sme tam kontakt na chovateľov a zaobstarali si krásnu mačičku domácu-európsku trikolorku. V tom čase som chovala už aj jedného škrečka (džungarského) a dve biele zebričky (vtáčiky s červeným zobáčikom). Samozrejme starali sa o ne ešte najmä rodičia, ale vzťah k nim bol u mňa veľmi silný.

Vstup do ČKK

     Už dlhšie veľmi veľmi dávno som túžila po veľkých farebných škrečkov - sýračikov. Bola som pravdupovediac otrávená samými džungarákmi, ktoré mali vo zverákoch často buď príliš mladé, choré, strašne staručké, kúsavé, agresívne... . Nemám nič proti tomuto druhu, sama doma troch chovám. Len mi nerobilo dobre sa zakaždým pozerať na to, ako sa s nimi zaobchádzalo. Myslela som si, že ani nikdy nenarazím na obrov v škreččej ríši.

    Nikdy nehovor nikdy som si pripomenula v jedného neviem či pekného, či škaredého dňa :o), keď som narazila na titulok inzerátu Utínky (českej chovateľskej stanice škrečkov sýrskych s preukazom o pôvode). Bola som celá bez seba a stále sa snažím vyhrabať jej fotku za mlada, ktorá ma dostala svojou rozkošnosťou. Vyzerala ako malé bábo, huňatučké sťa chumáčik. Srdce hneď povedalo áno. Reč je o Dorisske! Mojej úplne prvučičkej a na začiatku bojazlivejšej dlhosrstej velikánskej (v dospelosti mala cca. 200g!) samičky od Kišelových. Poviem Vám, láska na prvý pohľad existuje. Aspoň čo sa týka výberu zvieratka :o).

Doriss of Utínka:
(dove dominantne bodkovaná pásikovaná dlhosrstá)

Áno, začiatkom tohto všetkého bola práve česká chov. stanica Utínka (tá už momentálne neexistuje). Odvtedy ako prišla domov Dorisska, prvá škrečica s rodokmeňom, som začala samoštúdiom genetiky, označovania farieb, kresieb, dĺžky srsti atď. (príkl. aa, Dsds, Sgsg...), chovateľstvo v praxi. Jednoducho povedané mojím daľším koníčkom sa stal chov týchto krásnych zvierat. A to som ešte nevedela čo všetko ma čaká! 

Druhá prišla Nessie od Marky, po nej (už samček) Jameson z Maliny... 

    Nessie od Marky:
(krémová červenooká + žltá dlhosrstá)

Jameson Malina:
(škoricový satén dlhosrstý dominantne bodkovaný)

Pol roka od kúpy bolo na čase rozhodnúť sa, či posuniem a využijem svoje poznatky a založím si na Slovensku jednu z prvých oficiálnych chovatelských staníc. V našej krajine ešte nebol klub, kde by sa dalo zaregistrovať, takže som sa rozhodla priamo pre ceskykrecciklub.cz/. Výhodou členstva v ČKK sú výstavy, vzdelávacie akcie a odchov mláďat s preukazom o pôvode t.j. výpisom predkov. Bolo rozhodnuté! Chcem chovať kvalitné, vymazlené, zvedavé potvorky, ktoré sú tak neodolateľné! :o)

Cieľ

Hlavným posolstvom chovu je:

  • Výchova priateľských, kvalitných škrečkov, ktoré budú prinášať radosť a priateľstvo ľuďom (je vedecky dokázané, že zvieratká prospievajú mentálnemu vývoji u detí, k väčšiemu cíteniu k prírode, rozvíjajú inteligenciu, zodpovednosť a už len ich pozorovanie je relaxáciou, ich hladkanie, maznanie sa s nimi znižuje krvný tlak.. VIAC O ZOOTERAPII TU: 

 

  • Rozširovať povedomie na Slovensku o škrečkoch ako o zvieratkách, ktoré majú svoju hodnotu (nie sú len tovarom)
  • Doniesť do našej republiky vzácne, nezvyčajne, šľachtené, pestré mutácie, nové gény zo zahraničia
  • Šíriť celkovo chovateľstvo

 

PS: Pevne verím, že budú majiteľa mojich odchovaných mláďatok s nami ale hlavne s drobcami spokojní! :o)