Príprava-výbava (1. časť)

25.02.2012 19:36

Prv ako škrečka donesiete do domácnosti mali by ste mať predom kompletne pripravený jeho nový domov-klietku aby sa predišlo skladovaniu škrečka vo vedre alebo kartónovej škatuly. Pôjdeme na to postupne a premyslene. Pýtate sa "kde zoženiem naozaj vhodnú klietku?". Najčastejšie a najľahšie dostupné nájdeme samozrejme v chovproduktoch, lenže tie sú často nehorázne predražené a ochota predavačiek, takisto ich znalosti nemajú zvačša ani základný stupeň. Isteže výnimka potvrdzujú pravidlo. V niektorých mestách je to 50 na 50. Ak máme čas nazvyš a v blízkosti nájdeme bazár s nepotrebným tovarom môžme sa prísť kuknúť čo ponúkajú. Vo vačších mávajú aj veľké akváriá, klietky...dokonca mali v jednom menšom aj živého papagája! Stratené poklady ako sa zvykne hovoriť. Su ľudia, ktorí si sadnú za počítač a objednajú si všetko z internetových obchodov z pohodlia domácnsti.

Vačšinou tam nájdete aj všetko potrebné príslušenstvo, ktoré škrečky potrebujú. Medzi ne patrí v prvom rade podstielka. Najvhodnejšie sú bezprašné hobliny, seno či mnou najviac používané CHIPSY Extra XXL. Malé drievka vydrža dlhšie a dlhosrstých škrečkov nemusíte takmer vôbec česať! Mali by sme myslieť aj na pohyb. Pre škrečky sýrske budú 20cm, vačšie kolieska sú len plusom. Na krmivo je potrebná keramická miska, na vodičku zas ľahko údržbová napájačka. Nie je to nevyhnutnosťou avšak ak chcete potešiť svojho budúceho člena rodinky môžte mu kúpiť drevený domček kde si užije nerušený spánok. Hlavne aby bol dostatočne veľký.  Doplnky do klietky použite napríklad rolky od toaletného papiera, neparfúmované vreckovky, konáre z ovocných stromov či rôzne preliezačky dreveného materiálu. 

 

Ak ste trochu viac ručný môžte si spraviť vlastné hračky z rôznych materiálov. Pridávam návod ako si vyrobiť pekný, pevný, neškodlivý tunel-domček.

"Rolka od toaleťáku" pre sýrskych škrečkov. 

Budeme potrebovať: 
1. modelovaciu hlinu (najlepšie bielu, pretože menej zapácha), ktorá uschne a stvrdne na vzduchu do 24 hod. 
2. tvrdý papier A4 
3. valček na cesto 
4. lepiacu pásku 
5. trochu vody 

Postup: 
1. papier A4 prestrihneme na polovicu 
 

2. vystrihneme do neho krúžok s priemerom 6cm a zlepíme zo zadu lepiacou páskou 
 

3. modelovaciu hlinu vyvaľkáme na dĺžku 22 cm a šírku 15 cm, do stredu vykrojíme otvor (6 cm) 
 

4. hlinu obmotáme okolo papierovej predlohy, ktorú sme si zhotovili a za pomoci kvapiek vody hlinu vzadu spojíme 
 
 

5. takto to necháme 5 hod., potom papier dáme odtiaľ preč a necháme modelovaciu hlinu schnúť zvyšných 19 hod. (po vyschnutí bude hlina bielšia ako pred ním) 
 

6. hotovo - hlina je pekne biela, tvrdá a je vhodná aj pre veľkých sýrakov. Doriss - škrečok na foto váži 200g 
 Podobným spôsobom sa dajú vyrobiť aj iné veci pre škrečky ako napr. miska na krmivo, domček, rôzne preliezky atď. Hlina nie je pre zvieratá nebezpečná preto ju môžu škrečky obhrýzať. Tento nápad vznikol tak, že som videla ako Kely (roboráčka) preskúmava a schováva sa v rolkách od toaleťáka a prišlo mi ľúto, že sýraci to nemôžu robiť. Tak ma napadlo vyrobiť im toto. 

 

 

A tu je ďaľší návod. Tenotraz ako vyrobiť domček z kokosového orecha

DOMČEK Z KOKOSOVÉHO ORECHA 

Potrebujeme
1. kokosový orech 
2. týždeň času 
3. nôž 
4. vŕtačku 

Postup: vŕtačkou vyvŕtame do kokosového orecha dieru asi 5cm x 5cm. Vylejeme odtaľ mlieko, orech položíme na radiátor alebo na balkón ak je vonku sucho. Necháme ho tam cca. týždeň. Po týždni vidno dužinu, ktorá sa začína oddeľovať od šupky. Tú nožom odstránime( môžte ísť na to aj tvrdo, šupka orecha je veľmi tvrdá). A môžme podávať ako odolný domček, ktorý len tak škreky nerozhryzú.!!! Nevhodný pre sýrske škrečky z dôvodu, že je pre nich príliš malý!!! 

Odporúča sa orech pred použitím vyvariť aby sa odstránil zápach.


Takto vyzerá hotový domček