O nás - ako to začalo

Prvý kontakt so zvieratkami

Od mala som sa zaujímala o zvieratká. Robilo mi radosť navštevovať chovprodukty, pozorovať ryby v jazierkach, sledovať a chytať motýle, loviť rybky v potokoch, chodiť do prírody. V 4 rokoch mi rodičia kúpili džungarského škrečka a mačičku (európsku trikolorku). Starostlivosť o ne bola samozrejme ešte v ich rukách. Potom prišli na rad zakrpatené králiky, potkany, myšky, činčily, vtáčiky, morské prasiatka, britské mačičky, psíkovia, akvaristika.. Čoraz viac ma bavil ich chov so všetkým čo k tomu patrí - teda aj čistením, kŕmením, pozorovaním a isteže maznaním sa. Takmer všetky zvieratká predávané chovproduktoch si našli miesto aj u nás doma.

Škrečok sýrsky

Až som prepadla práve škrečkom sýrskym, ktorí ma uchvátili svojou bacuľatou stavbou tela. Boli menej vídanými v obchodoch so zvieratmi, takže práve tých 5, ktorých mali, som si bez váhania kúpila. Džungarských (pozn. Až na 10. výstave škrečkov som mala možnosť si chytiť na ruky pravého džungarského škrečka. Prekvapila ma ich povaha. Boli naozaj krotkí, v tvare "buchtičky". V chovproduktoch sú totiž na predaj len kríženci campbellových a džungárskych, u ktorých je ich temperament otázny.) aj roborovských (najmenší chovaný druh v zajatí) som už chovala ale sýrskych, obrov v šreččej ríši, ešte nie.

Vstup do ČKK

Následne, s príchodom internetu do našej domácnosti, som začala s prehľadávaním stránok a narazila na najväčšie fórum na Slovensku, ktoré je zamerané na tieto drobné zvieratká: skrecky.sk

Tam som sa dozvedela o ich chove a náhodou narazila aj na odkaz na Český křeččí klub, ktorý bol vtedy jediným klubom združujúcim chovateľov škrečkov.

(Na Slovensku ešte nefungoval SKCHS)

Zaujali ma chovateľské stanice, ich stránky, ponúkané mláďatká. Milo ma prekvapilo, že ich farebné mutácie neboli obmedzené len na pár farieb ale existovali v rôznych základných, ich kombináciách..a tiež srsť mala rôzne podoby: bola krátka, dlhá, rex (vlnitá srsť), satén (leská srsť) atď. A každý znak mal svoj kód, škrečky mali teda svoje genotypy. Bolo to čoraz zaujímavejšie. Nedala som sa odradiť diaľkou a od vtedajšej chovateľskej stanice Utínky som si doniesla moju prvučičkú samičku s papiermi. Vyzerala veľmi rozkošne, huňato, srdce povedalo áno. Volala sa Dorisska a bola velikánska (v dospelosti mala cca. 200g!)

Doriss of Utínka:) - vedľa nej - Hubert British Silver Emotion,SK- Bubík. Viac sa bál on nej :)
(dove dominantne bodkovaná pásikovaná dlhosrstá)

FOTOGALÉRIA: https://kikusin.rajce.idnes.cz/Doriss/

Podnietila môj záujem, bola proste úžasná. Hebunká, milá, krotká a velikánska! No a samozrejme nádherná. Odvtedy ako prišla Dorisska som začala samoštúdium genetiky, ako sa označujú farby, kresby, dĺžka srsti (napr. čierna je aa). Je to dôležité, aby si pasovali rodičia a narodili sa požadované mladé. Jednoducho povedané - chov týchto drobných zvierat sa stal mojou záľubou.

Druhá prišla Nessie (aké šťastie som mala na "ss" :o) )

  Nessie von Schtaubing - od Marky:
(krémová červenooká + žltá dlhosrstá)

FOTOGALÉRIA: https://kikusin.rajce.idnes.cz/Nessie/

Prvý samček:

Jameson Malina:
(škoricový satén dlhosrstý dominantne bodkovaný)

FOTOGALÉRIA: https://kikusin.rajce.idnes.cz/Jameson/

Chcelo to len čas, kým padlo rozhodnutie na založenie jednej z prvých oficiálnych chovateľských staníc na Slovensku. Registrácia bola schválená 25. 11. 2011. Výhodou členstva je vystavovanie rodokmeňov mláďatkám, účasť na výstavách, vzdelávacích akciách.. Predtým už existovala Jesie a from Bosoraaky ale aj tak bolo ťažké u nás kúpiť škrečka s papiermi. Z tohto dôvodu bolo mojím zámerom rozšíriť chov týchto milých zvierat na Slovensku dovezením mutácií najmä z ČR, kde bolo neporovnateľne viac drobnochovateľov.
 

Hlavným posolstvom chovu je:

  • Výchova priateľských, kvalitných škrečkov, ktoré budú prinášať radosť a priateľstvo ľuďom (je vedecky dokázané, že zvieratká prospievajú mentálnemu vývinu u detí, k väčšiemu cíteniu k prírode, rozvíjajú inteligenciu, zodpovednosť a už len ich pozorovanie je relaxáciou, ich hladkanie, maznanie sa s nimi znižuje krvný tlak..)
  • Rozširovať povedomie na Slovensku o škrečkoch ako o zvieratkách, ktoré majú svoju hodnotu (nie sú len tovarom)
  • Doniesť do našej republiky vzácne, nezvyčajne, šľachtené, pestré mutácie, nové gény zo zahraničia
  • Šíriť celkovo chovateľstvo

 

Takto sme začali..

PRVÝ neoficiálny VRH - A

Á-čka boli prvými mladými, ktoré boli po rodičoch s rodokmeňom. Avšak ešte vtedy bola chovateľská stanica neoficiálna (narodili sa vo februári 2011), preto nemali svoje papiere. Boli prekrásne, samčekovia krémoví + žltý (sýtejší krémoví) a samičky dvoj a troj - farebné (dove korytnačinové/dove korytnačinové s bielou t.j. pásikované). Boli dlhosrsté.

VRH A: https://chs-chanel.webnode.sk/predaj/vrh-a-predane/

FOTOGALÉRIA: https://kikusin.rajce.idnes.cz/Vrh_A/

PRVÝ oficiálny VRH - B

B-éčka už boli s papiermi :-). Narodilo sa 5 odlišných malých, aj v saténovej srsti, každé malo opäť dlhú srsť (tej som najväčší fanúšik). Dve mláďatká, Bluebelle (dove korytnačinová) a Bailey (krémový + žltý dominantne bodkovaný), odišli do terajšej chovateľskej stanice Modrý Zvonček. Teší ma, že sa nazvala práve po jednom mláďatku z tohto vrhu. Tým sa chov začal oficiálne rozširovať ďalej, následne vznikali a vznikajú ďaľšie chovateľské stanice, napr. CHS GALAXY, LEVANDUĽA..

Vľavo je Bluebelle.

VRH B: https://chs-chanel.webnode.sk/predaj/vrh-b-predane/

FOTOGALÉRIA: https://kikusin.rajce.idnes.cz/Vrh_B/

 

ZÁVER

Teší ma, že chov pokračuje naďalej :o)