Škrečok zlatý vs škrečok sýrsky

 

04.03.2015 09:47

Počuli ste už o škrečkovi medveďom, zlatom, líščom, panda alebo teddy? Aký je medzi nimi rozdiel? Existujú vôbec? Kde je pravda? Poďme sa najprv pozrieť na pôvod tohto najmä deťmi obľúbeného zvieratka.

Škrečok sýrsky (lat. mesocricetus auratus) pochádza z polopúštnych oblastí severo-západnej Sýrie a Turecka. V minulých rokoch bol nazývaný vďaka svojmu divosfarbenému, a teda zlatému kožúšteku "zlatým". Lenže odvtedy sa chovateľom podarilo vyšľachtiť mnoho rôznych sfarbení akými sú napríklad čierna farba (aa), ryšavá (bb), krémová (ee).., ktorých je cez 40. Môžu sa naďalej kombinovať medzi sebou. Tým pádom tu máme veľmi pestrú paletu odtieňov. Čo sa týka dĺžky srsti, teraz poznáme okrem klasickej krátkej aj dlhú, kučeravú, saténovú..Dokonca sú aj bezsrstí škrečkovia. Kresieb je taktiež viacero. Mojou obľúbenou je dominantne bodkovaná, ktorá je charakteristická bielymi škvrnami na telíčku hlodavca.

Z tohto dôvodu bolo rozhodnuté ho volať podľa oblasti výskytu - Sýrie. Žiadny teddy škrečok ako si vymysleli predajcovia nie je skutočný. Jedná sa o to samé stvorenie len ich môžeme vidieť v aj typickej zlatej farbe s krátkou srsťou alebo v čokoládovej + žltej dlhosrstej rex, modrej, béžovej.. Nenechajte sa teda vyviesť z omylu. V zajatí sa chová 5 druhov škrečkov. Tento je z nich jediný najväčší. Ostatné štyri druhy sú menšie (džungársky, čínsky, campbellov a najmenší roborovský).

 
Na tejto fotografii vidíme pôvodné zlaté (divoké) sfarbenie škrečka sýrskeho:

Picture

 

Pandou nazvali čierneho škrečka sýrskeho s pásikovanou kresbou:

 

Medvedí/líščí alebo teddy je dlhosrstý škrečok sýrsky:


...................................................................................................................................................................

     Prvé dve fotografie pochádzajú z internetu. Posledná je naša.
     Žiadam nezverejňovať bez súhlasu tento článok a taktiež moje fotografie

     Ďakujem za porozumenie.

     CHS Chanel